50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф… Повеќе »

50-годишнина од автокефалност

Воздвижение на Чесниот Крст

На 27.09.2017 година, кога го прославуваме Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Свети Мина во Куманово. На Светата Литургија,… Повеќе »

Крстовден

Рождество на Пресвета Богородица

Псалтир – нова апликација за паметни телефони

Послание до учениците и студентите од Кумановско-осоговската епархија

Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

Вечерна богослужба во Кратово

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

Ресурси »

Катихизис »

Библиотека »

Молитвеник »

Актуелно »