Правило за Божикниот Пост 2021/22

Главна цел на постот е очистување на душата и телото од телесните и духовните страсти, како и прославување на Бога и Неговите светители. Вистинскиот пост има две страни, физичка и духовна. Тој се… Повеќе »

pravilo-bp2122

Света Литургија во Неделата дваесет и трета по Педесетница

На 28.11.2021 год., Недела дваесет и трета по Педесетница (св. маченици Гуриј, Самон и Авив; св. маченици Елпидиј, Маркел и Евстохиј; преп. Паисиј Величковски), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во… Повеќе »

з (2)

Света Литургија на празникот на св. апостол Филип и св. Григориј Палама, архиепископ Солунски

Вечерна богослужба за празникот на св. апостол Филип и св. Григориј Палама, архиепископ Солунски

Света Литургија на празникот на св. Јован Златоуст

Доделување благодарници и одликувања за особен придонес во изградбата на храмот на Светите Архангели, во Куманово

Света Литургија во Неделата дваесет и втора по Педесетница и празник на Соборот на свети Архангел Михаил и другите небесни бестелесни сили

Вечерна богослужба за Неделата дваесет и втора по Педесетница и празник на Соборот на свети Архангел Михаил и другите небесни бестелесни сили

Ресурси »

Катихизис »

Библиотека »

Молитвеник »

Актуелно »