Чeтиринаесетта недела по Педесетница

"Чeтиринаесетта недела по Педесетница"

На 13.09.2020 година, во Четиринаесеттата недела по Педесетница, на празникот Положување на појасот на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј началствуваше на Светата Литургија во Манастирот Свети Леонтиј, во с. Водоча, Струмица, во сослужување со епископот Стобиски г. Јаков, игумен Григориј, јеромонах Онуфриј, јереј Григориј Јакимов, јереј Константин Митев, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Константин Вучковски.
На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.