Преподобен Јоаким Крчовски

"Преподобен Јоаким Крчовски"

На 23.05.2023 год., кога црквата го слави споменот на преподобниот Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот г. Јосиф, служеше Света Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.