Вознесение Христово – Спасовден

"Вознесение Христово – Спасовден"

На 25.05.2023 година, кога го прославуваме Вознесението Христово – Спасовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Епископот Стобиски г. Јаков, служеше Света Литургија во храмот на Вознесението Христово, во Гевгелија. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.