Дваесет и петта недела по Педесетница

"Дваесет и петта недела по Педесетница"

На 26.11.2017 година, во Дваесет и петтата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот Јован Златоуст, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово.

На Светата Литургија, јерејот Антониј Петрушевски беше произведен во протојереј, а верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.