Ничести со Светите Христови Тајни.

На 21.09.2022 год., празник на Рождеството на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј во сослужение со митрополитот г. Јосиф, служеше Света Литургија во храмот на Пресвета Богородица, во Ранковце. На Светата Литургија… Read more »

IMGP4131

(Македонски) Света Литургија на празникот Собор на Пресвета Богородица

На 08.01.2021 година, во храмот Свети великомаченик Димитриј, во Крива Паланка., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија на празникот Соборот на Пресвета Богородица. Истиот ден се празнува и споменот на… Read more »

w (8)

Liturgy of the Presanctified Gifts

Sunday of St Gregory Palamas

Second Akathist Hymn

Liturgy of the Presanctified Gifts

Liturgy of the Presanctified Gifts

First Sunday of the Great Lent: Triumph of Orthodoxy