Раѓање на свети Јован Крстител

"Раѓање на свети Јован Крстител"

На 7.07.2015 година, кога Црквата го прославува Раѓањето на свети Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Јован Крстител во Кратово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.