Раѓање на св. Јован Крстител

"Раѓање на св. Јован Крстител"

На 07.07.2018 година, кога црквата го празнува споменот на раѓањето на светиот пророк и претеча Јован Крстител – Иванден, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Jосиф служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Јован Крстител“ – Кратово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.