Лазарева сабота

"Лазарева сабота"

На 4.04.2015 година, кога Црквата го прославува споменот на Воскресението Лазарево, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан во сослужение со Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на Вознесението Христово во Маџари служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.