Лазарева сабота

"Лазарева сабота"

На 11 април 2020 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, во манастирот на свети Георгиј во Старо Нагоричане – Куманово, служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.