Недела на митарот и фарисејот

"Недела на митарот и фарисејот"

На 28 јануари 2018 година, во првата подготвителна недела на Великиот Пост, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, ѓаконот Дејвид Јорданов беше ракоположен во свештенички чин. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.