Недела на Православието

"Недела на Православието"

На 1.03.2015 година, кога Црквата торжествено го прославува утврдувањето на Православното исповедање на верата, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на света Троица во Куманово служеше Света Василиева Литургија. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.