Недела петта по Пасха, на Самарјанката

"Недела петта по Пасха, на Самарјанката"

На 18 мај 2014 година, во петтата недела по Пасха, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи Божествена Златоустова Литургија и во ѓаконски чин го ракоположи дипломираниот теолог Александар Зашов. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.