Осветување на параклис во Пробиштип во Неделата на сите светии

"Осветување на параклис во Пробиштип во Неделата на сите светии"

Во Првата недела по Педесетница, на сите светии (07. 06. 2015 г.), кога Црквата го празнува Третото откривање на чесната глава на св. Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Кумановско – осоговски г. д-р Јосиф, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тетовско – гостиварски г. Јосиф и Надлежниот епархиски Архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од МПЦ – ОА, по повод 70 годишниот јубилеј од одржувањето на Првиот Црковно-народен собор во месец март 1945 г. во Скопје, го освети новоизградениот параклис во Пробиштип, посветен на свети Климент Охридски, отслужи Света Архиерејска Литургија и одржа пригодна беседа.

Митрополитот Брегалнички г. Иларион им се заблагодари на Митрополитите за осветувањето и отслужената света архиерејска литургија. На помагателите на изградбата на на овој параклис им беа доделени благодарници. На чинот на осветувањето и светата литургија присуствуваше многуброен народ меѓу кои и градоначалникот на општина Пробиштип, г. Тони Тоневски, заменик-министерот за одбрана на Р.М., г. Емил Димитриевски, г. Чедо Петров – приватен бизнисмен и други јавни личности.

Извор: Брегалничка епархија