Недела по Богојавление

"Недела по Богојавление"

Во неделата по Богојавление (25 јануари 2015 г.) во црквата на Св. Никола во Престон (Мелбурн, Австралија), Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар отслужи света Архиерејска Литургија. На епархискиот архиереј му сослужуваа Нивните Високопреосвештенства, Митрополитите Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф и чесното епархиско свештенство. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата, Кумановско-осоговскиот Митрополит се обрати пред собраниот верен народ со беседа, а потоа следеше трпеза на љубовта.

Извор: Австралиско-новозеландска епархија