Недела на свети Јован Лествичник

"Недела на свети Јован Лествичник"

На 22.03.2015 година, во четвртата недела од Великиот пост, посветена на св. Јован Лествичник, кога Црквата го прославува споменот на св. Четириесет севастиски маченици и св. Четириесет битолски маченици, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на света Троица во Куманово служеше Света Василиева Литургија. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.