Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

"Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител"

На 11.09.2014 година, кога Црквата го прославува споменот на свети Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Јован Крстител во Кратово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.