Преподобна Параскева – Петковден

"Преподобна Параскева – Петковден"

На 27.10.2019 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Света Петка во Куманово.
Пред почетокот на Литургијата беше осветен новиот Свет Престол, а на Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.