Пренос на моштите на свети Николај Мирликијски

"Пренос на моштите на свети Николај Мирликијски"

На 22 мај 2014 година, денот кога Црквата го празнува споменот на преносот на моштите на Архиепископот Мирликијски, светиот Николај Чудотворец, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи Божествена Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.