Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски

"Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски"

На 22 мај 2019 година, кога Црквата го слави Преносот на моштите на свети Николај Мирликијски во Бари, во храмот на свети Никола во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.