Преображение Христово

"Преображение Христово"

На 19.08.2015 година, кога Црквата го слави Преображението Христово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Европски г.Пимен во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.