Литургија на претходноосветени дарови во Куманово

"Литургија на претходноосветени дарови во Куманово"

Во средата од првата седмица од Великиот Пост (25 февруари 2015г.), во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, отслужи Литургија на претходноосветени дарови. На Божествената Литургија, верниот народ се причести со претходноосветените Христови Тајни.

По литургијата, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, беше извршена света тајна исповед на свештенството од Кумановско-осоговската епархија. Исповедта ја изврши архиерејскиот заменик, протоереј-ставрофот Доброслав Бошковски.