Рождество на Пресвета Богородица

"Рождество на Пресвета Богородица"

На 21.09.2018 година, кога Црквата го прославува Раѓањето на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Пресвета Богородица во с.Ранковце. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.