Рождество на Пресвета Богородица

"Рождество на Пресвета Богородица"

На 21.09.2019 година, кога Црквата го прославува Раѓањето на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Пресвета Богородица во с.Ранковце.
На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.