Собор на Пресвета Богородица

"Собор на Пресвета Богородица"

На 8 Јануари 2014 година, кога Црквата го слави споменот на Соборот на Пресвета Богородица, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија и во ѓаконски чин го ракоположи ипоѓаконот Александар Стефановски. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.