Собор на сите македонски светители

"Собор на сите македонски светители"

Во Неделата по Воздвижението на Чесниот Крст, кога Црквата го празнува Соборот на сите македонски светители (4 октомври 2015 г. по Хр.), во соборната црква на светите Кирил и Методиј во Тетово беше отслужена Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На претстојателот на Македонската Црква му сослужуваа Нивните Високопреосвештенства, Митрополитите преспанско-пелагониски г. Петар, дебарско-кичевски г. Тимотеј, повардарски г. Агатангел, брегалнички г. Иларион, кумановско-осоговски г. д-р Јосиф и тетовско-гостиварски г. Јосиф. На семакедонскиот собор присуствуваа верници од сите краишта на татковината. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Извор: Тетовско-гостиварска епархија