Собор на свети Архангел Гаврил

"Собор на свети Архангел Гаврил"

На 26.07.2015 година, во осмата недела по Педесетница – кога Црквата го празнува Соборот на св. архангел Гаврил, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на светите Архангели во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.