Собор на свети Јован Крстител

"Собор на свети Јован Крстител"

На 20 јануари 2020 година, кога Црквата го слави Соборот на свети Јован Крстител, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.