Света Литургија во Неделата четиринаесетта по Педесетница, пред Воздвижение

"Света Литургија во Неделата четиринаесетта по Педесетница, пред Воздвижение"

На 26.09.2021 г., Недела четиринаесетта по Педесетница, пред Воздвижение (Спомен на осветувањето на храмот на Христовото Воскресение во Ерусалим; Свештеномаченик Корнилиј стотникот; Светите маченици Макровиј и Гордијан; Светата маченичка Кетевана; Преподобен Еротеј), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на Св. великомаченик Мина, во с.Проевце, Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

IMGP 01 IMGP 02 IMGP 03 IMGP 04