Света маченичка Параскева Римјанка

"Света маченичка Параскева Римјанка"

На 8.08.2014 година, на празникот на св. мч-чка Параскева Римјанка, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.