Свети Спиридон Тримитунтски

"Свети Спиридон Тримитунтски"

На 25.12.2014 година, кога Црквата го прославува свети Спиридон чудотворец, епископот Тримитунтски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.