Преподобна Параскева Римјанка

"Преподобна Параскева Римјанка"

На 8.08.2015 година, кога Црквата го слави споменот на преподобната маченичка Параскева Римјанка, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на света Петка во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.