Свети Антониј Велики

"Свети Антониј Велики"

На 30 јануари 2014 година, кога Црквата го слави споменот на свети Антониј Велики, во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија и ѓаконот Александар Стефановски го ракоположи во презвитерски чин. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.