Свети Атанасиј Велики

"Свети Атанасиј Велики"

На 31 јануари 2014 година, кога Црквата го слави споменот на светите Архиепископи Александриски, Атанасиј Велики и Кирил, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.