Свети великомаченик Димитриј Солунски

"Свети великомаченик Димитриј Солунски"

На 8.11.2019 година, кога Црквата го прославува светиот великомаченик Димитриј Солунски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Димитриј Солунски во Крива Паланка. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.