Свети великомаченик Георгиј Победоносец

"Свети великомаченик Георгиј Победоносец"

На 6 мај 2019 година, кога Црквата го слави споменот на светиот великомаченик Георгиј, во манастирот на свети Георгиј во Куманово, Неговото Високопреосвештенство, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.