Свети Ѓорѓи Кратовски

"Свети Ѓорѓи Кратовски"

На 24 февруари 2014 година, кога Црквата го слави споменот на свети Ѓорѓи Кратовски, во храмот на свети Ѓорѓи Кратовски во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, отслужи света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.