Свети Архиѓакон Лаврентиј

"Свети Архиѓакон Лаврентиј"

На 23.08.2019 година, кога Црквата го празнува споменот на светиот архиѓакон Лаврентиј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.