Свети Николај Мирликијски

"Свети Николај Мирликијски"

На 19.12.2017 година, кога Црквата го слави споменот на свети Николај Мирликијски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово.

Пред почетокот на Литургијата, чтецот Драган Стојмановски од Куманово, беше произведен во ипоѓакон.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.