Свети великомаченик Минa

"Свети великомаченик Минa"

На 24.11.2014 година, кога Црквата ги прославува светите маченици Минa, Виктор и Викентиј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, го преосвети храмот на свети Минa во Куманово и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.