Свето Богојавление – Водици

"Свето Богојавление – Водици"

На 19 јануари 2014 година, кога Црквата го слави Крштението Господово, во митрополитскиот соборен храм на Свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Василиева Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. После Литургијата беше извршен Голем Богојавленски водосвет во храмот свети Никола во Куманово и во храмот свети Кирил и Методиј во Тетово.