Светол Петок (Животоносен источник)

"Светол Петок (Животоносен источник)"

На Светол (Источен) Петок (03 мај 2019 година), кога го празнуваме споменот на осветувањето на храмот на Пресвета Богородица во Константинопол, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Божествена Златоустова Литургија во храмот на света Параскева во Куманово.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.