Тодорова сабота во Крива Паланка

"Тодорова сабота во Крива Паланка"

На 28 февруари 2015 година (првата сабота од Великиот пост), кога Црквата го прославува споменот со чудото на свети Теодор Тирон, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка служеше заупокоена Света Златоустова Литургија за блаженоупокоениот протоереј Зоран Витковски. На Светата Литургија во свештенички чин беше ракоположен ѓаконот Дејан Апостоловски, а верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.