Успение на Пресвета Богородица

"Успение на Пресвета Богородица"

На 28.08.2019 година, кога Црквата го прославува Успението на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.