Успение на Пресвета Богородица

"Успение на Пресвета Богородица"

На 28.08.2020 година, кога Црквата го прославува Успението на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Високопреосветениот митрополити г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.