Велико Повечерие на Бадник

"Велико Повечерие на Бадник"

На 06.01.2021 г., во соборниот храм Св. Никола, во Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Велико повечерие, а потоа ги благослови бадниковите гранчиња „како символ на дрвото од Крстот, на животот и на воскресението, во спомен на Раѓањето на Господ Исус Христос.“