Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

"Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона"

На 18 јануари 2016 година, во навечерието на Богојавление, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Василиева Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. После Литургијата беше извршен Голем Богојавленски водосвет.