Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

"Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона"

На 18 јануари 2019 година, во навечерието на Богојавление, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Василиева Литургија во храмот на свети Мина во Куманово. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. После Литургијата беше извршен Голем Богојавленски водосвет.