Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона

"Водокрст, свети маченици Теопемпт и Теона"

На 18 јануари 2020 година, во навечерието на Богојавление, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше света Златоустова Литургија во храмот на свети Мина во Куманово. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. После Литургијата беше извршен Голем Богојавленски водосвет.