Вознесение Христово

"Вознесение Христово"

На 17 мај 2018 година, кога Црквата го слави Вознесението Христово, во храмот на Вознесението Христово во с.Романовце – Куманово, Неговото Високопреосвештенство, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По завршувањето на Литургијата беше извршен мал Водосвет и беше прекршен славскиот колач.